Jak si zařídit příjemné pracovní prostředí

Každý ze zaměstnanců tráví na svém pracovišti mnoho času ze svého života, a tak je jasné, že krom toho, aby mu práce přinášela peníze, se v ní chce cítit co nejlépe je to možné. A to jak fyzicky, tak mentálně.

Dostatek světla a vzduchu

Základem dobrého výkonu je cítit se v práci příjemně. A to zejména fyzicky. A tím není myšleno jen to, že by měl mít pracovník dostatek přestávek na jídlo a pití nebo mentální odpočinek po náročném výkonu. Ale také potřeba dostatečně okysličovat mozek díky dostatečnému větrání a co největšímu množství přirozeného světla. K tomu mohou dopomoci jak velká hliníková okna, která v zimě zadrží mráz venku, ale dopřejí nám přemíru slunečních paprsků, nebo také jen světlé závěsy a záclony (ač se to může zdát jako banalita). Světlo také odráží v místnosti skleněné prvky a zrcadla, která se sice mohou na první pohled zdát do takovéhoto prostředí nevhodná, ale opak je pravdou. A k potřebě kyslíku také pomáhá klimatizace s pravidelně měněným filtrem.

Dostatečná teplota a ergonomie

Mezi další fyzické požadavky našeho těla i právního systému je na pracovišti dostatečná teplota. Pro běžnou kancelářskou práci je minimálně teplota stanovena na 17 °C, a maximální na 27 °C. Pokud se to liší, musí zaměstnavatel zjednat nápravu. A to například i elektrickými přímotopy nebo naopak zase ventilátory. Šikovnou věcí může být třeba i tenká deka, kterou si můžete dát na kolena, pokud vám při dlouhém sezení zebou nohy.

Ergonomií se myslí zejména vhodná židle a pracovní deska stolu, plus také klávesnice počítače a myš. Člověk by měl sedět v úhlu devadesát stupňů a stejně tak by měly být v ohybu i ruce. Pokud je to potřeba, požádejte o vyšší židli, nebo o nižší stůl, pokud ten váš není upravovatelný, a máte lokty příliš vysoko nebo nízko. Dalším bodem je také obrazovka ve výši očí, aby k ní člověk nemusel být skloněný ani vzhlížet. Protože po osmi hodinách ohnutí krční páteře se může stát, že se svaly v této pozici zafixují a bude pro vás náročné je rozhýbávat.

Být v práci v pohodě

A ačkoliv se to zdá zejména jako téma pro ženy, tak by každý pracovník měl být v práci mentálně v pohodě. Ať už se na to tváří jakkoliv. Může tomu napomoci mnoho prvků od výzdoby, květin (jak v květináčích, tak například řezaných), chování kolegů nebo vlastním prostoru v rámci kanceláře. Je důležité se cítit mezi kolektivem v pohodě a někdy k tomu i sami musíme udělat první krok. Co si dát na stůl fotografii blízkých a pokud ji tam má i kolega, tak se na ni zeptat? Nebo upozornit na jeho hrneček, který zobrazuje logo jeho oblíbeného fotbalového týmu? Případně se i jen mezi prací zvednout a jít se do kuchyňky protáhnout a zkusit si narovnat záda a nohy od dlouhého sezení. Takovéto cvičební pauzy jsou více než vítané pro vaše tělo, ale také mozek.